חיפוש באתר
 

אומנות ותרבות

​​מיום חנוכת טרמינל 3 בשנת 2004, הנהלת נמל התעופה בן גוריון שמה לעצמה מטרה לפעול גם בתחום התרבות והאמנות. על אף היותנו ארגון האמון על תחום התעופה בישראל, אנו מאמינים כי מידת מה של פעילות בנושאים אמנותיים הנה ערך מוסף לכל ארגון באשר הוא ולצד הפעילות האווירית הענפה, נושאים שברוח אינם זרים לנו.

הארכיטקטורה בטרמינל 3 נמנית על האסתטיות והמרשימות בארץ. האדריכלות הפנימית של אולם מקבלי הפנים, על עמודי השיש המוצבים בו, מרהיבה ביופייה ומעוררת השראה. הטרמינל משובץ בשכיות חמדה, בקירות מעוצבים באלגנטיות ואוֹצְרוּת פסלי הברונזה בטרמינל נדירה ומעניינת. את רחבי הנמל מפארים פסלים סביבתיים, גנים פורחים, טובלים בירק, מטופחים ומעטרים כל פינה. אחד הגנים היפים בנמל הוא גן ארץ ישראל בחזית טרמינל 3, זהו גן המזוהה כל כך עם המסורת היהודית כאשר עצי תמר, זית, גפן, פרי הדר ומשבעת המינים נטועים בו.

רשות שדות התעופה רואה באמנות חלק בלתי נפרד מהתרבות ומההיסטוריה של העם היהודי בתפוצות ובארץ. בחודש יולי 2006 הצלחנו, בפעם הראשונה, לממש את האידיאל כאשר האקדמיה לאמנות בצלאל בירושלים, במלאת לה 100 שנה, בחרה להציג את תערוכת הבוגרים שלה בטרמינל 1. אולם היוצאים הישן בטרמינל הפך לגלריה פתוחה והיצירה של אמנים ישראליים צעירים, בוגרי תואר ראשון, הוצגה לראווה בפני קהל רחב. 

משנת 2008 מוצגות תערוכות מתחלפות בשדרה המובילה לאולם היוצאים – דיוטי פרי, כולן בהדגשים ארץ ישראליים. התערוכות השונות מציגות מבחר מגוון של יצירות, כרזות וצילומים בנושאים שהנם ציוני דרך בהיסטוריה של עם ישראל, ארץ ישראל ומדינת ישראל. כל אחת מן התערוכות הוקדשה לתחום או לנושא שונה השזור בהיסטוריה שלנו.

התערוכות מגוונות ורבות פנים ובכל פעם משקפות הן רובד אחר או תחום מסוים של ההוויה שלנו כאומה אשר שרדה אלפי שנות תהפוכות, גולה ושיבה לארץ ישראל עם תקווה גדולה בלב פנימה.

התֵמָה של כל אחת מן התערוכות נבחרה בקפידה רבה. נציגי רשות שדות התעופה מייחסים חשיבות גדולה לשילובם של גורמים חוץ ארגוניים, הקשורים לנושא התערוכה, ופועלים ברוח זו. תערוכת כרזות ארץ ישראל למשל, תוכננה בשיתוף פעולה מלא עם ארגון "קרן היסוד" אשר תרם את הכרזות, תמך והיה ליועץ המקצועי לתערוכה.
התערוכות נבנות על ידי אנשי מקצוע, עם אוֹצֵר לתערוכה, יועצים אמנותיים, יועצים טכניים והפקה ברמה בלתי מתפשרת. התערוכות נפתחות בדרך כלל בטקס צנוע אך מכובד, כאשר האישיויות והגורמים, הקשורים לנושא התערוכה, כמו גם קהל הנוסעים הנוכח והמזדמן בשדרה ביום הטקס, מוזמנים לקחת בו חלק. 
במהלך התקופה בה מוצגת התערוכה, אלפי נוסעים ותיירים היוצאים את הארץ מופתעים לגלות כי הנם מהלכים למעשה, בגלריה מרשימה, לאורך השדרה ,עד להגעתם לאולם היוצאים. קהל רב מתעכב לעיין בטקסטים המלווים את היצירות, מתעניין, מצלם ומצטלם למזכרת נעימה. הנושאים המובהקים בתערוכות, מנגנים תמיד על מיתרי הלב, במיוחד זה של הישראלים והיהודים.

תערוכות שהוצגו בשדרה:

2016 - תערוכת מדע, טכנולוגיה וחלל

2015 - תערוכת "ישראל היפה בירוק"

2014 - 100 שנות תעופה אזרחית בישראל

2013 - ספורטאים ישראלים

2011 - תערוכה של מוזיאון ישראל

2010 - תערוכת כרזות קרן היסוד

2008 - כרזות ימי העצמאות לישראל